Dlaczego warto poznać finanse osobiste?

Dlaczego warto poznać finanse osobiste?


    Współczesne szkoły przygotowują do spełniania określonej roli w rozwiniętym społeczeństwie, starają się uczyć odpowiedzialności za własne życie i prawidłowe kontakty z drugim człowiekiem, pracy w określonym zawodzie. Ale czy potrafią praktycznie i efektywnie uczyć, jak żyć w świecie finansów, w świecie wzmożonej konkurencji oraz konsumpcji i reklamy?
    Co możemy powiedzieć o nauce finansów w naszych szkołach, oczywiście poza specjalistycznymi kierunkami ekonomicznymi? Faktem jest, że większość naszych szkół nie potrafi przygotować ucznia do trudnego, zawiłego życia w świecie finansów i racjonalnego gospodarowania własnymi pieniędzmi.
    Czy taka wiedza jest nam na pewno potrzebna? Przecież pieniądze czy, ogólniej rzecz ujmując, finanse osobiste można powierzyć specjalistom, zainwestować. W każdym banku znajdziemy doradcą, który zaproponuje nam, jak najkorzystniej ulokować swoje oszczędności. Możemy wpłacić pieniądze do funduszu inwestycyjnego albo powierzyć je biuru maklerskiemu czy też firmie ubezpieczeniowej, gdzie eksperci i doradcy inwestycyjni zadecydują za nas, jak najskuteczniej pomnożyć nasze oszczędności. Ale przecież dopóki sami nie zdobędziemy przynajmniej minimum wiedzy, nigdy nie będziemy mogli mieć pewności, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Wciąż, niestety, zdarza się, że jesteśmy nakłaniani do skorzystania z superatrakcyjnej oferty, ponieważ bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe promuje właśnie nowy produkt i premiuje swoich pracowników za jego aktywną sprzedaż.

    Zrozumienie finansów osobistych to nic innego jak zrozumienie obiegu pieniądza, uświadomienie sobie, skąd on przychodzi i jak zmienia się w ciągu kolejnych lat.

 

źródło: Marek Lipiński "Finanse Osobiste" 

 

R E K L A M A

 
Copyright 2002-2019 E-Inwestycje        Developed by 305 Studio
statystyka